Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)Havuz Suyu Arıtma Sistemleri

Aslına bakılırsa pek çok kişi için eğlenceyi ve tatili çağrıştıran havuzlar, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Havuzlar genel olarak yapılarına göre açık veya kapalı, kullanım türlerine göre özel veya kamusal, kullanılan su türüne göre tatlı su veya deniz suyu, su beslenme sistemine göre tabandan veya yandan, dezenfeksiyon sistemine göre kimyasal, otomatik veya elektrofizik vs, kullanım amacına göre eğlence, antrenman, kaplıca, su oyunları veya masaj vs. gibi onlarca türe ayrılmaktadır. Öte yandan su arıtma sistemlerinin temel bileşenlerinden olan havuzlar, su depolama ve arıtma işleminin başlangıç noktası olarak da endüstriyel anlamda oldukça önemli bir yere sahiptir.


Öte yandan insanların spor ve eğlence amaçlı olarak yoğun bir şekilde kullandığı havuzların sahip olması gereken en önemli iki faktör hiç şüphe yok ki filtrasyon ile dezenfeksiyondur. Bu iki önemli faktöre sahip olan havuzlar hangi türe at olursa olsun sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olmaktadır. Havuz sularının arıtımı öncelikle filtrasyon işlemi ile başlamaktadır. Mevcut su kaynağında bulunabilmesi muhtemel olan katı maddelerin havuz suyuna ulaşmadan ayrıştırılması anlamına gelen bu süreci dezenfeksiyon işlemi takip etmektedir. Havuz suyunun periyodik aralıklar ile dezenfekte edilmesi hayati bir anlam taşımaktadır. Bu işlem sayesinde sporcular veya havuz suyunu kullanan kişilerin su içerisine taşınmış olan virüs ve mantarlar ile hastalıklara sebep olma ihtimali bulunan bakterilerin etkisiz hale getirilmesiyle korunması hedeflenmektedir.


Havuz sularının filtrasyonu ile dezenfeksiyonunun sağlanması temelde oldukça kolay bir işlem olup bu noktada asıl önemli olan havuz suyunda gerekli ölçümlerin düzenli olarak yapılmasıdır. Bu sayede hastalığa sebep olan patojenlerin belirlenip etkisizleştirilmesi, havuz içerisinde yosun oluşumunun önlenmesi, suyun toksinite etkisinin azaltılması, havuz suyundaki istenmeyen kokuların önüne geçilmesi, yine havuz suyunun PH seviyesinin dengelenmesi, ortamdaki hijyenik koşulların sağlanması ile genel havuz yapısı ve havuz ekipmanlarının korunması sağlanması mümkün olmaktadır.

Havuz sularının yeterince ve düzenli bir şekilde arıtılmaması halinde birçok hastalık ve rahatsızlığın meydana gelmesi işten bile değildir. Özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi gören yüzme havuzlarında ortaya çıkma ihtimali bir hayli yüksek olan alerjik reaksiyonlar, dış kulak iltihaplanmaları, göz ve göz çevresi tahrişleri bu anlamda en sık görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Öte yandan aynı risklerin çeşitli rahatsızlıkların tedavi sürecinde 12 ay boyunca rağbet gören kaplıca havuzlarında yaşanma ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Havuz suyu arıtıma işleminde birçok yöntem kullanılırken en çok tercih edilenleri arasında kum filtrasyonu, klor, ozon, uv cihazları ve tuz elektrolizi gelmektedir. Kum filtrasyonu havuz suyu arıtma sistemleri arasında en bilindik yöntemlerin başında gelmektedir. Havuz suyu içerisinde bulunan başta saç ve kıl olmak üzere deri parçaları gibi organik maddelerin sudan ayrıştırılmasının sağladığı bu yöntemde su, kum filtresinden geçerek tekrar havuz alanına dâhil olmaktadır. Bir diğer havuz suyu arıtma sistemi olan klorlama yönteminde ise su içerisinde bulunan çeşitli mikrop ve virüslerin aktivasyonu yok edilmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki klorlama yöntemi insan vücudunu korumakta olan yararlı bakterilere de zarar verme ihtimaline sahip olduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vücutta mantar oluşumu görülebilmektedir.

Havuz suyu temizleme sistemleri arasında en doğal olan yöntem ise tuz elektroliz cihazlarıdır. Bu arıtma sisteminde hiçbir kimyasal madde kullanılmamakta olup havuz suyunun dezenfekte edilmesi için ihtiyaç duyulan su, doğal tuzdan elde edilmektedir. Havuz suyu arıtma sistemleri arasında en son teknolojik gelişmeler doğrultusunda üretilen uygulama ise ozon dezenfeksiyonudur. Bilindiği üzere oldukça güçlü bir dezenfektan maddesi olan ozon, çeşitli hastalıkların tedavisinde de alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ozon, içme sularındaki tat ve kokunun standart değerlere ulaştırılmasını sağlarken havuz sularında ise bakteri ve virüs oluşumunun engellenmesinde tercih edilen bir uygulamadır.Zetaş Kimya Sanayi Ltd. Şti. | Modüler Su Depoları ve Su Arıtma Sistemleri © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.