%20
İndirim
Aquabir Membran Filtre

Aquabir Membran Filtre

228,00 TL 
 285,00 TL
%27
İndirim
Aqualine Platinum Filtre Membran

Aqualine Platinum Filtre Membran

209,00 TL 
 285,00 TL
%8
İndirim
Dow Filmtec Membran Filtre

Dow Filmtec Membran Filtre

703,00 TL 
 760,00 TL
Jammy Filter Membran Filtre ve K

Jammy Filter Membran Filtre ve K

171,00 TL 
 475,00 TL
Kuno Membran Filtre

Kuno Membran Filtre

361,00 TL
Pallas Membran Filtre

Pallas Membran Filtre

323,00 TL 
 1.900,00 TL
%10
İndirim
Su Arıtma Membran Filtre

Su Arıtma Membran Filtre

171,00 TL 
 190,00 TL
%8
İndirim
Techflow Membran Filtre

Techflow Membran Filtre

228,00 TL 
 247,00 TL
%8
İndirim
Vontron Membran Filtre

Vontron Membran Filtre

228,00 TL 
 247,00 TL
Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)Membran Filtre

Membran filtre, su arıtma sistemlerinde suyu molekül düzeyinde arıtan filtredir. Buna göre su arıtma sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Genelde ince uzun yapısıyla su arıtma sistemlerinde kullanılan membran filtre arıtılacak suyun kaynağına ve istenen ürünün niteliğine göre farklılık göstermektedir. Deniz suyunu bile arıtabilen membran filtreler mevcuttur. Membran filtre nedir şeklinde yapımında kullanılan malzemeler incelendiğinde; güncel teknolojide ince kompozit film katmanlarının bir araya getirilmesi ile elde edilen filtreler kullanıldığı görülmektedir. Poliamid malzeme güncel üretimde kullanılmaktadır. Selüloz Triasetat malzeme artık kullanılmamaktadır.


Membran Filtre Nedir?

Membran filtre suyun moleküler bazda fiziksel olarak ayrıştırılmasını sağlar. İnce, yarı geçirken bir zar yapısında olan membran filtreler, hedef moleküller haricinde diğer maddelerin çıktı haznesine geçişini engellemektedir. Bunu, istenmeyen tanecikleri zardan geçirmeyerek yapmaktadır. Fiziksel bir bariyer olarak iş görmektedir. Bu sayede zardan ancak istenen şekilde su geçirilecek ve en etkili fiziksel su arıtması sağlanmış olacaktır.


Membran filtre basınç altındaki suyun çok küçük gözeneklerden geçirilmesi şeklinde çalışmaktadır. Suyun filtrasyonu için belirli bir basınç altında filtreye nüfuz etmesi gerekmektedir. Aksi halde su filtreden geçemeyeceği için filtrasyon sağlanamaz. Silindir bir hazne içerisinde ortasında ince kompozit malzemeden yapılmış filtreyi barındırmaktadır. Filtrenin katmanlarının ortasında ise ürünün çıkışı için bir gider bulunmaktadır. Membran filtre ile tatlı su arıtımları için en iyi sonuçlar su 50 PSI basınca sahip olduğunda elde edilmektedir. Deniz suyunun arıtılması için 870 ile 1000 PSI değerinde bir basınç ile su membran filtreden geçirilmelidir. Membran filtrenin yüzeyinde milimetrenin binde biri büyüklüğünde gözenekler bulunmaktadır. Tatlı su mebran filtrelerinde 0.22 ile 0.45 mikrometre büyüklüğünde gözenekler kullanılmaktadır. Deniz suyu filtrasyonu için 0.1 mikrometre büyüklüğünde gözenekli filtre tercih edilebilmektedir. Buna göre kullanım amacına uygun membran filtreye uygun basınçta su teması sağlanır. Gözeneklerden izin verilen tanecikler geçebilmektedir. Bu da çoğu zaman yalnızca su molekülleri olabilmektedir. Kullanılan membran filtrenin türüne göre istenmeyen tanecikler dışarıda kalmaktadır ve tahliye edilerek sistemden uzaklaştırılmaktadır. Bu uzaklaştırma, su arıtma cihazından gider borusuna aktarılan hortum vasıtası ile yapılmaktadır. Membran filtrenin silindir yapısının içerisinde biriken su ürünü, filtre haznesinden depoya aktarılarak arıtılmış su elde edilmiş olmaktadır.

Uygun basınç altında membran filtreden geçirilmeyen sistemlerde arıtma işlemi, sağlıklı bir şekilde sağlanamamaktadır. Suyun basıncına göre değişmekle birlikte su, filtreden dahi geçememektedir. Bir takım çalışmalar neticesinde düşük basınç kullanılan sistemlerde birçok kere membran filtreden çıkan ürün suyun tekrar membran filtreden geçirilmesi ile suyun saflığı arttırılmaya çalışılsa da yüksek basınç ile çalışan sistemlerde elde edilen saflık oranları yakalanamamaktadır. Bu nedenle membran filtreye nüfuz edecek suyun uygun basınçta olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


Membran Filtre Fiyatları

Membran filtre fiyatları filtrenin yüzeyinde bulunan gözenek boyutu ve filtrenin yapıldığı malzemeye göre değişmektedir. Membran filtreler basınç altında suyun arıtılmasına olanak sağlayan filtreler olarak ev tipi, endüstri tipi ve marin tipi seçenekler altında üretilmektedir. Ev tipi membran filtreler daha büyük gözeneklere sahiptir ve yüksek basınç altında çalışmamaktadır. İnsan sağlığına uygun, suda çözünmeyen malzemeden yapılan membran filtreler açık sistem su arıtma cihazları için 150 TL'den, kapalı kasa sistemler için 160 TL'den başlamaktadır. Öte yandan markasına ve kullanım ömrüne göre fiyatlar birkaç yüz TL'ye çıkabilmektedir.

Endüstri tipi membran filtreler çok yüksek kalitede, steril ortamda ve yüksek miktarlarda suyu olabildiğince hızlı bir şekilde filtre edebilmek üzere üretilmektedir. Buna göre endüstri tipi membran filtre fiyatları 3.420 TL'den başlamaktadır.

Bununla birlikte deniz suyu arıtma için membran filtre fiyatları, filtrenin çok düşük gözenek boyutuna sahip olması ve çok yüksek basınca direnecek sağlamlıkta olması şartlarını ihtiva edecek kalitede üretilmesi gerektiği için daha yüksektir. Buna göre deniz suyu filtrasyonu yapabilen standart bir membran filtre fiyatı 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yeni çıkarılan bazı marin tipi membran filtrelerin fiyatı ise 3.300 TL'den başlamaktadır. Tabiki bu filtreler dolar ve Euro bazlı olduğundan dolayı kur artışına göre fiyatlar da değişmektedir.Zetaş Kimya Sanayi Ltd. Şti. | Modüler Su Depoları ve Su Arıtma Sistemleri © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.