Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

Suyun yumuşatılması için kullanılan en sık yöntemlerden birisi su arıtma tuzlarıdır. Diğer adlarıyla bu tuzlara arıtma veya yumuşatma tuzu da denmektedir. Su yumuşatma cihazlarının çalışma sisteminde ise bu tuzlar sıklıkla kullanılmaktadır. Cihazın içine genellikle rafine tuzu konularak suyun yumuşaması çok daha kolay hale getirilir. Bir başka kullanılan sistem ise tandem sistemidir. Tandem su yumuşatma cihazları suyun içerisinde bulunan neredeyse bütün kireçli iyonları sudan arındırarak temizler. Tandem sisteminin temel ilkesi; endüstriyel ve sanayi alanında oluşan yüksek kireçli suların arındırılmasıdır.

Bir çoğumuzun lisedeyken kimya derslerinde görmüş olduğu kalsiyum ve magnezyum oranları suyun içinde çözünmüş halde bulunur. Çözünmüş olan bu iyonlar suya sertlik özelliğini katar. Bu yazımızda sert ve yumuşak suyun farkını incelemeyeceğiz. Yalnızca sert suyun neden zararlı olduğunu ve suyun neden yumuşatılması gerektiğini, suyun yumuşatılmasında kullanılan sistemleri ve cihazlara genel hatlarıyla bir göz atacağız.

  1. Su Yumuşatma Cihazı
  2. Su Yumuşatma Sistemleri
  3. Su Yumuşatma Reçinesi
  4. Su Yumuşatma Cihazı Seçimi


SU YUMUŞATMA CİHAZI

Halk arasında kireçli su olarak geçen bu sert suların yumuşamasını sağlayan su arıtma cihazlarını kendi evinizde kullanıyor olabilir veyahut başka evlerde denk gelmiş olabilirsiniz. Su yumuşatma cihazı, suyun içerisinde çözünerek aktif hale gelen magnezyum ve kalsiyum iyonlarını sudan uzaklaştırarak suyun yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca bu cihazlar özellikle borularda tıkanmış, kireçlenmiş hatta paslanmış kir ve tortuları çözmektedir.


SU YUMUŞATMA REÇİNESİ

Su yumuşatma reçinesi, tıpkı yukarıda anlattığımız su yumuşatma cihazlarında kullanılan tuz ile aynı mantıktadır. Cihazların içinde kullanılan bu reçine suyun sertliğini gidermektedir. Bunu reçinede kullanılan mineraller ve sodyum iyonları yapmaktadır. Ancak kullanılan rafine tuzundan farklı olarak su yumuşatma reçinesi; suyun içerisindeki magnezyum ve kalsiyum iyonlarını dışarı atmak yerine suyun içerisinde tutar. Böylece suda iyon değişimi gerçekleşmiş olur.


SU YUMUŞATMA CİHAZI SEÇİMİ

İşte gelelim en can alıcı konuya. Su yumuşatma cihazı seçerken en dikkat edeceğiniz şey ihtiyacınınız ne olduğudur. Çünkü; endüstriyel ve sanayi alanında faaliyet gösteriyorsanız ve bir su yumuşatma cihazına ihtiyacınız var ise sizin için en önemli faktör cihazın uzun ömürlü olmasıdır. Yüksek iyon ve kireçleri arındırmak için kullanılacak bu cihazın reçine ömrünü kısaltmaması ve uzun ömürlü olması gerekir. Ancak evinizde kullanmak istediğiniz bir yumuşatma cihazı arıyorsanız;
Zetaş Kimya Sanayi Ltd. Şti. | Modüler Su Depoları ve Su Arıtma Sistemleri © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.