Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)Yüzey Suyu Arıtma Sistemleri

Dünya üzerinde saf ve temiz su kaynakları giderek azalırken suya olan ihtiyaç ise her geçen gün daha da artış göstermektedir. Öyle ki günlük su tüketimin yanı sıra endüstriyel üretim faaliyetlerindeki hemen her sektörün temel ihtiyaç maddelerinden olan temiz ve saf su, global bir hazine haline gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar 2050 yılına kadar insanlığın su ihtiyacının %55 olarak artış göstereceğini fakat elde edilebilecek temiz suyun ayni nispette tedarik edilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle su mühendisliği, günümüzün en popüler ve insanlığın bugünü ile geleceği açısından en çok ihtiyaç duyulan bilim dalları arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Söz konusu bu faktörler göz önüne alındığında mevcut su kaynaklarından yeteri kadar istifade edebilmek için birçok su arıtma sistemi geliştirilmektedir. Bu sistemlerden biri ve son zamanlarda en çok ilgi görenler arasında hiç şüphe yok ki yüzey suyu arıtma sistemleri gelmektedir. Yüzey suyu arıtma sistemleri başta nehir ve göl olmak üzere baraj ve deniz gibi gerek durgun gerekse hareketli sularının evsel, ticari ve endüstriyel amaçlar doğrultusunda kullanıma hazır hale getirilmesini sağlamaktadır. Kişisel ve gündelik su tüketiminden yüksek üretim kapasitesine sahip tesislere kadar oldukça geniş bir kesimin temiz su ihtiyacına cevap veren bu sistem, sahip olduğu avantajlar ile en çok tercih edilen su artıma sistemlerinin başında gelmektedir.

Bilindiği üzere yüzey sularında birçok organik ve inorganik kontamine madde bulunmaktadır. Bir su yosunundan katı atık bir maddeye kadar çeşitlilik gösteren bu bileşenlerin filtrelenmesi ile başlayan yüzey suyu arıtma sistemleri, saf su elde edilene kadar devam eden bir sürece sahiptir. Öncelikle arıtılacak olan ham suyun özelliklerine uygun olarak bir filtrasyon yöntemi belirlenmektedir. Ardından bu ham su kaynağından periyodik olarak elde edilmesi planlanan temiz suyun oranı tespit edilmektedir. Yüzey suyu arıtma sistemleri, bu iki temel faktörün belirlenmesi doğrultusunda genel olarak 3 aşamalı bir uygulama ile kullanıma hazır hale getirilmektedir. İlk olarak ham su kaynağındaki çökelmeyen veya görece olarak yavaş çöken partiküllerin hızlı bir şekilde çökertilmesi sağlanmaktadır. Koagülasyon olarak isimlendirilen bu ilk filtreleme aşamasında su kaynağına belirlenen ölçüde kimyasal madde verilmektedir. Koagülasyon işleminin ardılı olarak yüksek moleküler ağırlığa sahip olan ve aynı zamanda suda çözünebilir polimerler aracılığıyla suda bulunan partiküllerin bir araya getirilmesi ve hızlı bir şekilde çökertilerek suyun bu maddelerden ayrıştırılma işlemi olan flokülasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Yüzey suyu artıma sistemlerinin son aşamasında ise kimyasal ürünler ile çökertilmesine rağmen hala suyun içerisinde çökelmeden askıda kalmış katı partikül ve maddelerin tutulması işlemi olan filtrasyon uygulanmaktadır. Böylece yüksek kalitede içme ve tüketim suyu elde edilmektedir. Öte yandan saf su elde edilecek ham su kaynağındaki suyun özelliklerine göre berraklaştırma, pıhtılaştırma ve yumuşaklaştırma, yer çekimli kum filtrasyonu, iyon değiştirme, tuz oranı dengeleme, biyolojik arıtma süreçleri, klorlama ve ozonlama gibi prosesleri de içerisinde barındıran yüzey suyu arıtma sistemleri kullanıcıların ve su kaynağı ile kalitesinin ihtiyaç ve özelliklerine uygun olarak projelendirilmektedir. Diğer su arıtma sistemlerine göre oldukça kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilen bu sistem, beraberinde birçok avantajı da getirmektedir.

Özellikle ham suyu içme suyu haline getirebilmenin yüksek maliyeti göz önüne alındığında kolay kurulumu, kompakt yapısı, sistemin operatöre ihtiyacı olmaması ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olması ile global firmaların yanı sıra yerel idari yönetimler tarafından da bir çözüm ortağı olarak kullanılan yüzey suyu arıtma sistemleri aynı zamanda oldukça ekonomiktir. Periyodik olarak bakım ve temizliği yapıldığı takdirde uzun bir süre kullanılabilecek olan yüzey suyu arıtma sistemlerinin filtreleme ekipmanları uzun ömürlü ve etkin bir kullanıma sahip olmakla birlikte orta ve uzun vadede işletmelerin ekonomisine olumlu katma değerler sağlamaktadır.Zetaş Kimya Sanayi Ltd. Şti. | Modüler Su Depoları ve Su Arıtma Sistemleri © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.